Yayfed

Yayfed

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED), yayıncılık sektörünün iki önemli meslek birliği; Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği tarafından kuruldu.

Yayıncılık sektöründe önemli faaliyetlerde bulunan kurumlardan olan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) ve Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR). Yönetim kurullarının aldıkları kararla, yayıncılık sektöründe federasyon kurulması çalışmalarına 2010 yılının son aylarında başlandı. 18.01.2011 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na YAYFED’in kurulum başvurusu yapıldı. Bakanlık incelemesinden sonra federasyon için gerekli onay, 14.02.2011 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY tarafından verildi.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği

Bu onayla birlikte, TBYM ve YAYBİR'in birlikte kurulması için karar verilen YAYIMCI MESLEK BİRLİKLERİ FEDERASYON’U kanunla kurulan meslek birlikleri içerinde bir ilk oldu. Faaliyetlerine hızlı bir şekilde başlayan YAYFED, kurulum amaçlarından ilki olan “Bandrolün Meslek Birliklerince Ortak Temini” için Bakanlıkla görüşmeleri ve gerekli başvuruları hızlı bir şekilde yaparak İstanbul’da merkez ve Ankara şube ofislerini açtı.

Federasyonun kuruluşu ile birlikte göreve başlayan Geçici Yönetim Kurulu 04.06.2011 tarihinde görevini tamamladı ve bu tarihte yapılan 1. Olağan Genel Kurul ile birlikte yeni Yönetim Kurulu seçildi.

Üyelerimiz

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği

Şubelerimiz

Yayfed - İstanbul

İstanbul - Merkez


Ankare - Yayfed

Ankara - Şube