Sertifika İşlemleri

YENİ SERTİFİKA VE SERTİFİKA YENİLEME BAŞVURULARI

https://online.telifhaklari.gov.tr/Account/ApplierLogin

Yukarıdaki linke eriştikten sonra, e-Devlet girişi ile kişi veya firma opsiyonu seçilerek, çevrimiçi olarak işlemlerin yürütülmesi ve kaydet butonu ile işlemin tamamlanması gerekmektedir.

15.12.2020 tarihinden itibaren “Yayıncı ve/veya Matbaa sertifikası dekont ödemeleri”, kamu bankalarının internet şubeleri, banka şubeleri, ATM’leri ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı mal müdürlükleri ve muhasebe müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

SERTİFİKA SURETİ NEDİR?

Fuar, Festival vb. etkinliklerde yayıncıların bulundurması gereken Sertifika Sureti, fuar katılımcılarından istenen belgeler arasına girdi.
Yayıncılar artık katıldıkları her bir fuar için İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’nden SERTİFİKA SURETİ alacaklar. Sertifika Sureti, fuar veya festival süresiyle sınırlı olup, etkinliğin bitmesiyle belgenin geçerliliği de bitecek.
Fuarlara katılmak isteyen fakat sertifika almayanlar, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’nin yapacakları denetimlerde sorun yaşayacaklar.
Fikir ve Sanat Eserlerinin Tespit Edildiği Materyallerin Dolum, Çoğaltım ve Satışını Yapan ve Yayan İşletmelerin Sertifikalandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesinde (Resmi Gazete Sayı: 25790 ve Tarih: 18.04.2005) şöyle denilmektedir:
“Bu yönetmelik hükümleri çerçevesinde sertifika almış yerler, fuar, festival ve benzeri etkinliklerin düzenlendiği alanlarda fikir ve sanat eserlerini içeren kitap ve taşıyıcı materyallerin satışına ilişkin stand açmaları halinde, festivaller ve belgeli fuarlarda etkinlik süresince, diğerlerinde ise en fazla 10 gün süreyle satış yapabilir. Bunun için, sertifikanın, etkinlik isim ve tarihinin yazılı ve il kültür ve turizm müdürlüğünce onaylı bir sureti etkinlik süresince standda görünür bir yerde bulundurulur. Bu işlem için ayrıca ücret alınmaz.”