YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) 6. Olağan Genel Kurulu’nu Grand Cevahir Otel’de yaptı.

Türk dünyasının sinemadaki varlığını en geniş kapsamıyla perdeye taşıyan “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” tanıtım filminin de sinevizyonda yayınlandığı programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Misbah Demircan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Taner Beyoğlu, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Basın Yayın Birliği Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu’nun yanı sıra birçok delege yayıncılar da katıldı.

Başka bir programları olduğu için Genel Kurula katılamayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, , Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Avcılar belediye Başkanı Turan Hançerli, Sancaktepe Belediyesi Başkanı Şeyma Döğücü ve Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç,  hayırlı olsun mesajlarını ilettiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü görevlisi Uzman Yener Koçak’ın da hazır bulunduğun Genel Kurulun sunumu YAYFED Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tanıttıran tarafından yapılarak ve katılımcı delegelere genel kurul hakkında bilgilendirme yapıldı.

Federasyon delegelerinin ve çok sayıda misafirin yer aldığı Genel Kurul’un açılış konuşmasını YAYFED Başkanı Münir Üstün tarafından yapıldı.

Sektörde meslek örgütlerinde uzun yıllar hizmet etmiş ve başkanlık görevini sürdürmekte olan Münir üstün konuşmasına başlarken tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 nedeniyle ve diğer nedenlerden dolayı vefat eden tüm yayıncılara Allah’tan rahmet ve bu vesile ile tedavisi devam etmekte olan Eğitim YAYBİR eski başkanı Celal Musaoğlu da acil şifalar diledi.

YAYFED’in hayatı kitap olanların kurduğu bir federasyon olduğunu ifade eden Başkan Münir Üstün “11. yaşımızdan, henüz gün alıyoruz. Yazıyla başlayan insanlık tarihi kadar eski. Tarihin, medeniyetin, bilimin, ilmin, irfanın tam olarak, merkezindeyiz. Hepimiz biliyoruz ki, dünya kendi etrafında döndüğünden daha çok kitabın etrafında dönüyor” dedi.

Yayıncıların çok önemli bir iş yaptıklarının altını çizen Başkan Münir Üstün, kitabın kurucu gücüne hizmet etmenin bir insan için büyük bir talih ve bulunmaz bir fırsat olduğunu söyledi.

Konuşmasında bandrol verileri hakkında da bilgi veren Başkan Münir Üstün şunları söyledi: “Geçtiğimiz Eylül ayında tüm zamanların üretim rekorunu kırdık. Bir ayda 63 milyon 65 bin 542 kitap ürettik. 2011 yılında, kurulduğumuz yıl, Türkiye’de 289 milyon olan kitap üretiliyordu. 2020 yılında bu sayıyı, 434 milyona yükseltmeyi birlikte başardık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 240 milyon ders kitabı, 48 sayfaya kadar olan 300 milyon kitap, Bahsettiğim verilere dahil değil diye belirtti.”

Türkiye’nin yayıncılıkta dünyanın süper liginde olduğunu ifade eden Başkan Münir Üstün, sektörün ciro bazında dünyada 11. Sırada ve yeni başlık üretmede de 6. sırada olduğunu kaydetti.

“Türkiye’de, tarihin başladığı yerde; dünyası kitap olanların kitaplarla yeni dünyalar kurmaya devam etmesinin insanlık için bir hayat memat meselesidir” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Münir Üstün, “bu mesele, herkesten önce biz yayıncılara emanettir” dedi.

Konuşmasını, “Ortak Lisanslama, Kamuya Ödünç Verme, Özel Kopyalama Harcı, Ortak Veri Tabanı, Elektronik Kütüphane gibi projelerin tümünü Yayımcı Meslek Birlikleri ile birlikte YAYFED çatısı altında yürütme kararlığındayız. Bu sayede Yayımcılık sektörünün önünü açacak, yayımcılarımıza ve yazarlarımıza, çevirmenlerimize de yeni gelir imkanları sağlamış  olacağız ve yeni dönemde enerjimizin büyük bir kısmını bu yöndeki planlarımızı hayata geçirmeye harcayacağız” şeklinde  sürdüren Başkan Münir Üstün, sözlerinin sonunda ise şunları söyledi: “YAYFED’in 6. Genel Kurulunun, hedeflerimize ulaşmak için yeni bir milat olmasını diliyorum. Şahsıma federasyon başkanlığı yapma fırsatı veren bütün yayıncı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Başkan Münir Üstün’den sonra kürsüye davet edilen Bakan Yardımcısı Misbah Demircan, “yüzyıllar öncesinden bugüne geldiğinizde insanlık yine aynı duyguyla bu kez de kağıtlara yazdığı yazılarla fikir dünyasını, duygularını kalem vasıtasıyla yarınlara taşımaya devam etmektedir” dedi.

Sözün yalnızca yaşanılan ana iz düşürdüğünü yazının ise hem dünü hem bugünü hem de geleceği ifade ettiğini dile getiren Bakan Yardımcısı Misbah Demircan, inananların kalem erbaplığı olmasaydı nice şairin, yazarın, düşünce insanının yaşama katacağı değerlerden yoksun kalacağının kaydederek şunları ifade etti: “Bir kitabın sayfalarıyla buluştuktan sonra artık biliriz ki fikir ve gönül dünyamızda yeni bir sayfa açma noktasına gelmişizdir. Bizleri bilgi ile buluşturan yol arkadaşımız kitabın üretim sürecine emek veren yazarlarımızdan yayıncılarıma, çevirmenlerimizden dağıtıcılarımıza kadar yazı dünyasının tüm çabası takdire şayandır.”

Yayıncılar olarak iyilik ve doğruluk adına dünyaya kalıcı izler bırakmaya devam edeceklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Misbah Demircan “İlim ve irfanın o mukaddes aydınlığı ile yaşamı güzelleştirmeyi çabalıyoruz. Bu bağlamda sözü yazıya dönüştürmenin yolculuğu aslında her birinizin dünyayı algılayış biçiminin yolculuğudur. İnsanın özgürlüğü, özgürlükle kalıcı kılma yolculuğudur” dedi.

Bakan Yardımcısı Misbah Demircan konuşmasının sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yayıncıların çabalarını destekleyen Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonunun çalışmalarına katkı sunmaktan büyük bir onur duyduğunu belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün’ün açılış konuşmasının ardından protokolde yer alan İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, Türkiye Yayıncılar Birliği Derneği Başkanı Kenan Kocatürk, Basın Yayın Birliği Derneği Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu kısa bir selamlama konuşması yaparak iyi dileklerini dile getirdiler.

Protokol konuşmalarının ardından divan heyeti seçimine geçildi. Verilen teklife istinaden Divan Başkanlığına Erhan Erken, Başkan Yardımcılığına Atınç Yılmaz. Katip üyeliğine de Erdeniz Türkmen ve Halil Çelik getirildi.

Divan Heyeti seçiminin ardından Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aksoy YAYFED çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra Ali Uçar Denetim Kurulu Raporunu, İsmail Tekten Teknik Bilim Kurulu Raporunu, Mehmet Burhan Genç de muhammen bütçe ile mali raporu okudu ve Genel Kurul Üyeleri tarafından oybirliğiyle ibra edildi.

YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu gündemi seçim işlemleriyle devam etti. Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Teknik Bilim Kurulu ve Haysiyet Kurulu asıl ve yedek üyelerinin seçimi sürecine geçildi.

Tek Yönetim Kurulu teklif listesi ile gidilen oylamada geçerli oyların tamamını alan, Münir Üstün, Mustafa Aksoy, Mehmet Burhan Genç, Mustafa Altundal, Ali Can, Hakan Tanıttıran, Mustafa Doğru, Erdal Karakaya, Emrah Kısakürek ve Sinan Çam, 2021-2023 dönemi YAYFED yönetim kurulu olarak seçilmiştir.

2021-2023 Dönemi YAYFED Kurulları

YÖNETİM KURULU ASIL

SIRA NO  MESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMMAVİ AĞAÇ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK TİCARET LTD.ŞTİ.MÜNÜR ÜSTÜN
2TBYMDELİMEŞE YAYINCILIK A.Ş.MEHMET BURHAN GENÇ
3TBYMYUMURCAK YAYINLARI YAYIN EĞİTİM VE BİLİŞİM HİZMETLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.MUSTAFA DOĞRU
4TBYMBÜYÜK DOĞU YAYINLARI BAS. YAY. PROD. LTD. ŞTİ.EMRAH KISAKÜREK
5YAYBİRBULUT YAYINLARIMUSTAFA AKSOY
6YAYBİRKALKEDON YAYINLARIHAKAN TANITTIRAN
7YAYBİRDOĞAN EV EGMONT YAYINLARIERDAL KARAKAYA
8YAYBİRTUDEM YAYINLARISİNAN ÇAM
9DEKMEBAÇILIM EĞİTİM ÖĞRETİM YAPI SANAYİ VE TİC. A.Ş.MUSTAFA ALTUNDAL
10EĞT.YAY.BİRDÜŞLER YAYINCILIKALİ CAN

YÖNETİM KURULU YEDEK

SIRA NO MESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMKAYIHAN YAYINLARIADEM KOŞKULU
2TBYMBEM BOĞAZİÇİ DANIŞMANLIK YAYINCILIK VE EĞİTİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.YUSUF ÜNAL
3TBYMTURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİDOĞAN ÇELİK
4TBYMİNDİGO KİTAP YAYIN DAĞITIM PAZ. REKLAMCILIK LTD. ŞTİ.ÜMİT KAAN AYDIN
5YAYBİRGÜNIŞIĞI YAYINLARIHANDE DEMİRTAŞ
6YAYBİRİTHAKİ YAYINLARIÜNAL KOÇAK
7YAYBİRMYLOS YAYINLARIÖZLEM ÖZDEMİR
8YAYBİRSU YAYINLARIRECEP SALİH TATAR
9DEKMEBÇÖZÜM DERGISI YAYINCILIKOSMAN ÖZTÜRK
10EĞT.YAY.BİRDEMİRBOĞA BAS. YAY. EĞİT. SANATİLLA YÜCE

DENETİM KURULU ASIL

 SIRA NOMESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMBOĞAZİÇİ YAYINLARI A.Ş.GAZİ ALTUN
2YAYBİRTEKİN YAYINLARIELİF AKKAYA
3DEKMEBSINAV BASIN YAY.DAĞ.TİC.LTD.ŞTİ.ORHAN ÖZER
4EĞT.YAY.BİRDRK ÇOCUK YAYINLARIMuharrem Uyanık

DENETİM KURULU YEDEK

 SIRA NOMESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMİLİMYURDU YAYINCILIK VE EĞİTİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.LATİF KINATAŞ
2YAYBİRDER YAYINLARIELİF OMAY DERBEDER
3DEKMEBBERKAY BASIM YAY.EĞİTİM.İNŞ..SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.TUNCAY TÜRKMEN            
4EĞT.YAY.BİRSEVİYE YAYINCILIK DERSHANECİLİK EĞİT. VE LTD. ŞTİ.MERİÇ OKUR

HAYSİYET KURULU ASIL

 SIRA NOMESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMDAMLA YAYINEVİ BAS. YAY. DAĞ. VE TEKS. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.HASAN HÜSEYİN DOĞRU
2YAYBİRPAN YAYINLARIFerruh Gencer
3DEKMEBSEMİH OFSET MATBAACILIKMUSTAFA ÇAKIR
4EĞT.YAY.BİRSEVGİ YAYINLARI CİLT VE BASIMEVİGÖNÜL BAYRAM

HAYSİYET KURULU YEDEK

SIRA NO MESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMİNKILAB BASIM YAYIM ORG. VE TİC. LTD. ŞTİ.HASAN GÜNEŞ
2YAYBİRDİPNOT YAYINLARIEMİR ALİ TÜRKMEN
3DEKMEBMARTI OKUL YAYINLARI SAN.TİC. LTD. ŞTİ.AHMET AKÇA
4EĞT.YAY.BİRKARACA EĞİTİM YAY. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.ÖZEN BAYRAM

TEKNİK BİLİM KURULU ASIL

 SIRA NOMESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMİNSAN YAYINLARI YAY. DAĞ. PAZ. TİC. A.Ş.İSMAİL HAKKI
2YAYBİRTEKNOLİSTOytun Çetin
3DEKMEBA YAYINLARI MATBAACILIK DAĞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.İSMAİL TEKTEN
4EĞT.YAY.BİRVEYSEL YILDIZ YAYINLARIVEYSEL YILDIZ

TEKNİK BİLİM KURULU YEDEK

 SIRA NOMESLEK BİRLİĞİKURUMTEMSİLCİ
1TBYMŞAMİL YAYINCILIK TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.ŞAMİL KÖMÜRCÜ
2YAYBİRYAZILAMA YAYINEVİOGÜN HAKAN KÜÇÜKÜNAL
3DEKMEBİŞLER YAYIN DAĞ.KIRTASİYE NAK. TİC.LTD.ŞTİ.MEHMET İŞLER
4EĞT.YAY.BİRANITTEPE YAYINCILIK EĞİT. HİZM. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.Yavuz Bülent Aslan